Dnia 10 lutego 2011 roku odbył się konkurs fizyczno- chemiczny dla uczniów klas II naszej szkoły. Hasłem przewodnim konkursu były: Właściwości fizykochemiczne wody.
Więcej w zakładce <Z życia szkoły/konkursy>
14.02.2011 r. w województwie zachodniopomorskim rozpoczynają się ferie zimowe. Przed Wami ferie zimowe. Niektórzy z Was spędzą ten czas poza miejscem zamieszkania, spora część młodzieży okres ferii zimowych spędzi w rodzinnym domu. Spędźcie ten czas w mądry sposób, uczulamy Was abyście pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa tj.:
PAMIĘTAJ:
• Ślizgaj się tylko na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska.
• Zjeżdżaj tylko z górek, które nie są w usytuowane w pobliżu miejsc niebezpiecznych (ulica, staw, rzeka, budowa itp.), lub specjalnie usypanych na placach zabaw, czyli wybierz odpowiedni teren.
• Nie stój zbyt blisko zjeżdżających saneczkarzy.
• Baw się w miejscu dobrze widocznym i wolnym od jakichkolwiek wystających ze śniegu przedmiotów.
• Zachowaj ostrożność podczas jazdy na sankach, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa podczas saneczkowania:
- nie zjeżdżaj z górki na butach, czy też łyżwach,
- nie zajeżdżaj drogi innym,
- nie zjeżdżaj ze stromych zboczy górki,
- podchodź pod górkę z boku toru, aby nie przeszkadzać i nie spowodować kolizji lub upadku,
- nie popychaj, nie podkładaj nogi, nie wjeżdżaj w inne dzieci,
- w czasie zjazdu zachowaj bezpieczną odległość między sankami oraz unikaj zbędnych ruchów ciała, które powodują zmiany w kierunku ślizgu,
• Nie ślizgaj się po lodzie na rzece. Nigdy nie wiesz jak gruba jest warstwa lodu .
• Nigdy nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał.
• Jeżeli lód zaczyna pękać, położyć się nim, w celu rozłożenia ciężaru ciała.
• Kiedy lód się załamie, pamiętaj:
- zachowaj spokój,
- nie wpadaj w panikę,
- działaj szybko i zdecydowanie,
- nie wykonuj zbędnych ruchów,
- złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,
- staraj się wypełznąć na lód,
- trzymaj się mocno rzuconego sprzętu.
• Uważaj, aby podczas zimowych zabaw komuś nie stała się krzywda.
• Nie baw się w pobliżu dróg. Zjeżdżając z górki, czy ślizgając się po lodzie, możesz nie zdążyć wyhamować przed nadjeżdżającym pojazdem.
• Na zajęcia do świetlicy lub domu kultury zawsze idź drogą, którą wybrali dla Ciebie rodzice.
• Nie rzucaj śnieżkami w przejeżdżające pojazdy, to może skończyć się tragicznie.
• Noś elementy odblaskowe. Zimą szybciej zapada zmrok. Będziesz lepiej widoczny i dzięki temu bezpieczniejszy.
• Nie doczepiaj sanek do samochodu. Droga to nie jest miejsce do jazdy na sankach.
POMOCY SZUKAJ POD NR TELEFONÓW ALARMOWYCH:
997 – Policja
998 – Państwowa Straż Pożarna
999 – Pogotowie Ratunkowe
112 – nr alarmowy z telefonu komórkowego
Dnia 09.02.2011 r. w Gimnazjum Gminy Stargard Szczeciński odbyło się spotkanie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej ze Stargardu Szczecińskiego. Podczas spotkania uczniowie zostali zapoznani, jak należy się zachowywać podczas ferii zimowych.
Zapraszamy już wkrótce do naszej galerii szkolnej.
Sprawozdanie z pracy Samorządu Uczniowskiego w I semestrze roku szkolnego 2010/2011 już na stronie.
http://gimstargard.edupage.org/text/?text=text/text6&subpage=1&
Zdjęcia grupowe uczniów naszej szkoły już na stronie. Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia klasowe, wystarczy wejść w poniższy link.
http://gimstargard.edupage.org/text/?text=text/text4&subpage=4&
Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
Zebranie z rodzicami - 25 stycznia (wtorek) 2011 r. o godz. 15.30
Próbny egzamin gimnazjalny z języka angielskiego
Arkusz: http://operon.internetdsl.pl/arkusze_peg_2010/18_43213165494674651646798798768112/ang/j_ang_ark.pdf
Odpowiedzi: http://operon.internetdsl.pl/arkusze_peg_2010/18_43213165494674651646798798768112/ang/j_ang_odp.pdf
Próbny egzamin gimnazjalny z języka niemieckiego
Odpowiedzi: http://operon.internetdsl.pl/arkusze_peg_2010/18_43213165494674651646798798768112/niem/j_niem_odp.pdf
Objawienie Pańskie (Trzech Króli) – chrześcijańskie święto mające uczcić objawienie się Boga człowiekowi (teofania), obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga. Symbolem święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi.
*Symbolika
Według chrześcijan Objawienie Pańskie ma swoją symbolikę: jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle (stąd dużo późniejsze przedstawienie Mędrców (Magów), jako trzech osób, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara, przed Bogiem Wcielonym. Wśród takiej rodziny ludzkiej narodził się Chrystus ze swą zbawczą misją, a ona w swych przedstawicielach przybyła z różnych stron, aby złożyć mu hołd. Dlatego w tradycji chrześcijańskiej jeden z magów jest czarnoskóry (od XIV w.). Uniwersalność zbawienia, ponad wszelkimi podziałami, zaakcentowana jest poprzez samą nazwę święta i jego wysoką rangę w Kościele powszechnym.
*Zwyczaje
Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi. Po uroczystym obiedzie podawano ciasto z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał "królem migdałowym". Znany był też zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymywały rogale, zwane "szczodrakami". Śpiewano przy tym kolędy o Trzech Królach. Przy kościołach stały stragany, sprzedawano kadzidło i kredę.
Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: K+M+B oraz datę bieżącego roku. Zwyczaj ten, znany również w czasach obecnych, jest błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji CMB Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Legenda o "trzech królach" pojawiła się w średniowieczu, stąd przyjęło się błędne odczytywanie tych liter jako imion Mędrców.
6 styczeń (czwartek) uroczystość Trzech Króli - dzień wolny od zajęć dydaktycznych.
7 styczeń (piątek) - dzień wolny od zajęć dydaktycznych.
Arkusz: http://radzilow.net/pliki/GH-A1-041P.pdf
Odpowiedzi: http://radzilow.net/pliki/GH-A1-041P-KLUCZ.pdf
Arkusze i odpowiedzi z części matematyczno-przyrodniczej już wkrótce!
Zdjęcia z Jasełek szkolnych już w galerii.
Zapraszamy!
Klasy trzecie przystystępują do egzaminu próbnego w dniach: 04. 01. 2011 część humanistyczna, 05. 01. 2011 r. część matematyczno - przyrodnicza.
Wkrótce ukażą się na stronie szkoły, arkusze oraz odpowiedzi.
Powodzenia !
15.12.2010 r. i 16.12.2010 r. w naszej szkole odbyły się próbne egzaminy gimnazjalne z OPERONEM.
Arkusze oraz odpowiedzi w poniższym linku.
http://www.operon.pl/probny_egzamin_gimnazjalny/arkusze_i_odpowiedzi
Dnia 8 grudnia 2010 r. młodzież z Gimnazjum Gminy Stargard Szczeciński miała zaszczyt obejrzeć w Stargardzkim Centrum Kultury, spektakl teatralny pt. "Czas dojrzewania".
"Czas dojrzewania" to najnowsza propozycja repertuarowa Narodowego Teatru Edukacji opowiadająca o jednym z najważniejszych etapów w życiu każdego człowieka. Sceniczna historia o dorastaniu, poszukiwaniu własnych dróg, poznawaniu świata, historia pierwszych miłości i niepowodzeń, pierwszych zbuntowanych zachowań, a jednocześnie planów i marzeń na przyszłość. Okres dojrzewania to czas, w którym pełni entuzjazmu ludzie, wierząc w moc bezkompromisowych rozwiązań, popadają w konflikty z rodzicami czy nauczycielami. Z drugiej zaś strony oczekują wsparcia, akceptacji i poczucia bezpieczeństwa. Spektakl opowiada o pierwszej drodze w dorosłość, o podróży pełnej samodzielnych decyzji, o zagrożeniach współczesności, o nadziei i spełnionych marzeniach. To pozytywna, wzruszająca historia, która mogłaby zdarzyć się każdemu z Was. A może jest tak bliska, że kto wie, odnajdziecie w niej po prostu samych siebie.
7 grudnia 2010 r., jak co roku w naszej szkole odbyły się Mikołajki na sportowo, które zostały zorganizowane przez kadrę w-f. Najważniejszym gościem naszego spotkania był Święty Mikołaj, który w zabawny sposób przemawiał do uczniów naszej szkoły. Zapraszamy już wkrótce do naszej galerii szkolnej.
Mikołajki - zeświecczona nazwa dnia Świętego Mikołaja obchodzonego 6 grudnia w Polsce, obchodzona na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry.
Obecność Świętego Mikołaja zapowiada nadejście świąt Bożego Narodzenia.
W dniu tym Święty Mikołaj (właściwie osoba przebrana za niego) przynosi dzieciom prezenty. Zazwyczaj są to drobne upominki, słodycze lub małe zabawki. Osoby dorosłe również obdarowują swoich bliskich.
> Historia
Zwyczaj obdarowywania się prezentami 6 grudnia ma swoje początki w średniowieczu, ok. tysiąca lat po śmierci Mikołaja z Miry.
Tradycję tę wykorzystuje się też w celach handlowych.
Ostatnio w centralnej Polsce terminem tym określa się prezenty wręczane pod choinkę w Wigilię Bożego Narodzenia.
> Zwyczaje
W nocy z 5 grudnia na 6 grudnia podkłada się prezenty pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie.
Istnieje wiele legend związanych z tym zwyczajem. Jedna z nich, zapewne o anglosaskim rodowodzie, mówi, że 6 grudnia wczesnym rankiem, kiedy jeszcze wszystkie dzieci śpią, Święty Mikołaj zagląda przez szybkę do domu. Gdy zobaczy wyczyszczone buty, zostawia upominek dla domowników. Jeżeli zaś nie zobaczy żadnych butów lub będą one brudne, zamiast prezentu zostawi tylko zgniłą pyrę (pozn.zgniły ziemniak).
Warszawa od 14.06.2011 r. do 17.06.2011 r.
Świadczenia zawarte w cenie: Cena wycieczki 520 zł
440 zł + 80 zł bilety wstępu
-Przejazd autokarem;
-Ubezpieczenie NNW;
-Zakwaterowanie w schronisku młodzieżowym w Warszawie (pokoje wieloosobowe);
-Wyżywienie: 4 obiadokolacje, 3 śniadania;
-Opieka pilota i przewodnika.
ZAPISY:
W Bibliotece Szkolnej do 03.12.2010 r. i wpłata zaliczki 50 zł.
Dalsze wpłaty od stycznia 2011 r. (do 100 zł miesięcznie).
Dnia 30.11.2010 r. o godzinie 15:30, odbędą się zebrania z rodzicami. Serdecznie zapraszamy.
25.11.2010 r. w sali gimnastycznej gościliśmy zespół Sha i Czu ze Stargardu Szczecińskiego, który udowodnił nam, że dopalacze nie są nam w życiu potrzebne. Więcej informacji już wkrótce w dziale "Z życia szkoły". Zapraszamy także wkrótce do naszej galerii szkolnej.