Nawigacja

Doradztwo Dla uczniów Aktualności Dla rodziców Zawody przeszłości i przyszłości Szkoły średnie w Stargardzie Szczecińskim - Mapa szkół Decyzje - wybór szkoły Wnioski do szkół ponadgimnazjalnych_2019/2020 Warsztaty - rynek pracy

Doradztwo zawodowe

Zawody przeszłości i przyszłości

Uwaga, uczniowie klas III

Macie możliwość przyjrzenia się 193 zawodom z bliska w wyszukiwarce zawodów on-line, być  może to pomoże dokonać Wam ostatecznych wyborów typów szkół do których chcecie się wybrać!

W opisach zawodów zawarte są:
– wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie, czyli wszystkie kwalifikacje, które trzeba uzyskać, żeby wykonywać dany zawód;
– informacje dotyczące charakteru pracy, warunków pracy, możliwości kontynuacji nauki i rozwoju kariery w danym zawodzie.

http://www.doradztwozawodowe.koweziu.edu.pl/index.php?option=com_koweziu&template=informator

Jeżeli macie ochotę porozmawiać o wyborze szkoły, zawodu to serdecznie zapraszam.   W. Jankowska

Zawody przeszłości, zawody przyszłości


Każdy chciałby wiedzieć, na jakie zawody będzie w przyszłości zapotrzebowanie. Jedni chcą wybrać zawód dla siebie, inni dla swoich nastoletnich dzieci. Niestety okazuje się, że wcale nie tak łatwo jest określić, w jakim zawodzie specjaliści będą poszukiwani, a w jakim możemy mieć trudności ze znalezieniem pracy.

Zacznijmy jednak od tego, co wydaje się pewne w sprawie popularności lub niepopularności przyszłych zawodów. Na początek mała zagadka. Ilu z nas wie kim byli: repasarka, druciarz czy stelmach? Odpowiedź szczegółowa znajduje się w ramce na dole strony (Tabela 3), ale opisując ogólnie te zawody, można podpowiedzieć, że dotyczą one naprawy przedmiotów codziennego użytku.

Od pończoch do I-poda

Czy skoro tak niewiele wiemy o tych zajęciach, nie korzystamy i w przyszłości nie będziemy korzystać z różnego rodzaju napraw i serwisów? Oczywiście nie. Różnica między zawodami zajmującymi się naprawami dotyczy tylko przedmiotu naprawy. Kiedyś cenne mogły być dla nas pończochy, dlatego je naprawialiśmy. Dziś naprawiamy głownie droższy sprzęt elektroniczny, hydraulikę, czy też remontujemy domy, w których mieszkamy. Oczywiście konieczność korzystania z usług naprawczych będzie dotyczyła też dużych firm, instytucji, kompleksów budowlanych lub przemysłowych. Wszystko to dlatego, że stopień skomplikowania rozwiązań technicznych, czy informatycznych będzie tak duży, że nie będzie zrozumiały nie tylko dla zwykłych użytkowników, ale również dla wielu specjalistów z bliskiej dziedziny. Usługi, w tym usługi naprawcze, to dziedziny rozwijające się zdecydowanie najprężniej.

Dlaczego usługi, czyli jak być pięknym i bogatym?

Postęp technologii z jednej strony zabiera miejsca pracy w sektorach produkcji i rolnictwie, ale z drugiej strony powoduje zwiększenie liczby miejsc pracy w usługach. Coraz większy postęp techniczny wiąże się z koniecznością świadczenia licznych usług doradczych dla klientów o różnorakich potrzebach i wymaganiach.

Ale nie tylko świat techniczny staje się coraz bardziej skomplikowany. Już w tej chwili dla wielu osób trudną sprawą jest wybranie zawodu lub pokierowanie swoja karierą na ciągle zmieniającym się rynku pacy. Ludziom takim pomagają doradcy zawodowi. W rozwiązywaniu naszych problemów życiowych będą nas wspierać psychologowie i coachowie. Dietetyk i fizjoterapeuta pomogą nam zdrowo się rozwijać. Doradca finansowy nie tylko podpowie, tak jak dziś, jaki kredyt zaciągnąć, ale też w co inwestować i jaki podatek najmniej nadgryzie nasze fundusze. Już teraz wielu ludzi korzysta z doradztwa w projektowaniu mieszkania, ogrodu. Na pewno nie wszyscy będziemy skłonni skorzystać z porad specjalistów ds. wizerunku, ale osoby mające kontakt z klientem, czy osoby publiczne, zdecydowanie tak. Firmy będą korzystały z usług dotyczących marketingu i reklamy oraz organizacji firmy.

Usługi to nie tylko doradztwo. Wolny czas, spędzany zarówno przed komputerem, jak i w sposób bardziej aktywny, pomogą nam wypełnić różnego rodzaju specjaliści. Potrzebni zatem będą projektanci gier komputerowych, trenerzy fitness, czy organizatorzy wyjazdów turystycznych.

A co w produkcji?

Przykład pomorskich stoczni pokazuje, że Polsce trudno jest konkurować z Dalekim Wschodem, gdzie produkuje się dużo taniej. Szansą dla polskich zakładów produkcyjnych zawsze będzie produkowanie wyrobów wyjątkowych, ekskluzywnych, „skrojonych” często na specjalne zamówienie klienta. Eksperci prognozują natomiast, że poszukiwani będą, deficytowi już dziś, teleinformatycy i mechatronicy, a także eksperci sieciowi, specjalizujący się w projektowaniu, wdrażaniu i administrowaniu sieci komputerowych.

Nauka, nauka, nauka

Na ciągle zmieniającym się rynku pracy nie wystarczy tylko mieć wykształcenie w odpowiednim zawodzie. Przy obecnym przyroście wiedzy i postępie w technologii bezwzględnie trzeba cały czas się dokształcać. Kto tego nie zrobi, nie tylko nie będzie stał w miejscu, ale będzie się cofał. Oznacza to jednocześnie, że będzie zapotrzebowanie na nauczycieli kształcących dorosłych, również za pośrednictwem Internetu.

Kompetencje

Zdobywanie wiedzy i umiejętności to nie wszystko. Konieczne jest rozwijanie kompetencji możliwych do wykorzystania na wszystkich stanowiskach. Wśród pracowników ceniona będzie gotowość do uzupełniania kwalifikacji i przeprowadzki, gdy praca skończy się w danym miejscu, znajomość technologii informatycznych i praktyczna znajomość języków obcych. Z kolei u specjalistów na wyższych stanowiskach i managerów ceniona będzie umiejętność funkcjonowania w środowisku ludzi z innych krajów i kultur, znajomość języków obcych (może niedługo również chińskiego i hindi) oraz podstaw matematyki, umiejętność logicznego rozwiązywania problemów, komunikowania i współpracy w grupie. Warto dodać, że zwłaszcza w tym ostatnim obszarze występuje w Polsce dużo problemów. Potrafimy wiele rzeczy wymyślić samodzielnie, ale aby wprowadzić je w życie, trzeba dobrze pracować w zespole.

Rynek pracy na którym będę

Na co warto zwrócić uwagę już teraz myśląc o przyszłym wyborze zawodu? Przede wszystkim trzeba zacząć od określenia własnych predyspozycji zawodowych. Dopiero na tej podstawie można przyjrzeć się tendencjom na rynku pracy i wybrać dla siebie profesję. Poniżej zestawiono przykładowe zawody przyszłości (Lista 1) i przeszłości (Lista 2). Z tego zestawienia nie powinniśmy wnioskować, że jeśli wybierzemy zawód biotechnologa, mamy w przyszłości gwarantowany etat, a w zawodzie maszynisty nie znajdziemy nigdy pracy. Biotechnologia może okazać się branżą rozwijającą się, ale to nie oznacza, że miejsce pracy w tym zawodzie znajdzie co roku stu absolwentów. Podobnie ograniczanie liczby połączeń kolejowych nie oznacza, że już nigdy nie będzie zatrudniony żaden nowy maszynista. Jeśli ktoś jest naprawdę dobry, dlaczego nie miałby się zrealizować w jakiejś dziedzinie? Ale pamiętajmy, kluczem do sukcesu jest zawsze obserwowanie tendencji w branży, którą wybraliśmy, bo te często się zmieniają, oraz ciągłe dokształcanie.

Lista 1. Przykładowe zawody przyszłości

- administrator baz danych
- administrator sieci informatycznej
- adwokat
- agent ochrony mienia i osób
- agent reklamy
- agent usług artystycznych
- analityk systemów komputerowych
- architekt krajobrazu
- architekt obiektów budowlanych
- biochemik
- coach
- copywriter
- detektyw
- dietetyk
- doradca inwestycyjny
- doradca personalny
- doradca podatkowy
- doradca zawodowy
- dziennikarz
- ekonomista
- farmaceuta
- fizjoterapeuta
- grafik komputerowy
- informator handlowy
- inspektor kontroli skarbowej
- instruktor nauki jazdy
- inżynier bhp
- inżynier biocybernetyki
- inżynier biomedyki
- inżynier biotechnologii
- inżynier budownictwa
- inżynier budowy systemów komputerowych
- inżynier elektronik
- inżynier inżynierii materiałowej
- inżynier inżynierii środowiska
- inżynier obsługi systemów komputerowych
- inżynier telekomunikacji
- kosmetyczka
- księgowy
- lekarz dentysta
- logopeda
- masażysta
- operator sprzętu komputerowego
- operator wprowadzania danych
- optyk okularowy
- organizator konferencji i szkoleń
- organizator obsługi turystycznej
- organizator usług hotelarskich
- pilot wycieczek
- policjant
- pośrednik w handlu nieruchomościami
- projektant systemów komputerowych
- psycholog
- radca prawny
- realizator dźwięku
- realizator filmu wideo
- realizator programów telewizyjnych
- specjalista analizy rynku
- specjalista do spraw bankowości i kredytów
- specjalista do spraw eksportu / importu
- specjalista do spraw finansów
- specjalista do spraw handlu wewnętrznego
- specjalista do spraw konsultingu
- specjalista do spraw kontaktów z mediami
- specjalista do spraw nadzoru i rewizji
- specjalista do spraw organizacji i rozwoju produkcji i usług
- specjalista do spraw promocji sprzedaży
- specjalista do spraw public relations
- specjalista do spraw rachunkowości
- specjalista do spraw rekrutacji pracowników
- specjalista do spraw zarządzania przepływem informacji
- specjalista informacji naukowo-technicznej i ekonomicznej
- specjalista rehabilitacji ruchowej
- specjalista rekreacji ruchowej
- technik budownictwa
- technik elektronik
- technik elektryk
- technik informatyk
- technik ochrony środowiska
- technik telekomunikacji
- tłumacz
- wykładowca na kursach
- lekarz rodzinny

Lista 2. Przykładowe zawody przeszłości

- górnicy
- robotnicy obróbki kamienia
- kolejowi i dyżurni ruchu
- kowale
- ślusarze
- maszyniści
- monterzy
- nauczyciele nauczania początkowego i przedszkolnego
- operatorzy urządzeń hutniczych
- operatorzy maszyn poligraficznych i papierniczo-przetwórczych
- operatorzy urządzeń wydobywczych
- operatorzy maszyn włókienniczych, futrzarskich i skórzanych
- pracownicy żeglugi i lotnictwa
- robotnicy w przemyśle włókienniczym i odzieżowym
- robotnicy przy prostych pracach w przemyśle przetwórczym
- robotnicy obróbki skóry
- robotnicy pomocniczy w górnictwie, budownictwie, transporcie
- robotnicy obróbki drewna
- robotnicy poligraficzni
- rolnicy
- rybacy
- stolarze meblowi
- sprzedawcy uliczni
- technicy rolnicy i leśnicy

Lista 3. Zawody ginące lub zupełnie zapomniane

Cyrulik (balwierz) – zajmował się wyrwaniem zębów, czyszczeniem uszu, puszczaniem krwi i goleniem.
Druciarz - rzemieślnik naprawiający drobne sprzęty gospodarstwa domowego, wyrabiający również przedmioty domowego użytku z drutu.
Konwisarz - rzemieślnik zajmujący się wyrobem (odlewaniem lub wykuwaniem) i obróbką przedmiotów z cyny i spiżu.
Stelmach - rzemieślnik zajmujący się konserwacją kół i części do wozów i bryczek.
Repasarka - osoba zajmująca się naprawą uszkodzonych pończoch, rajstop i skarpet.
Siodlarz - rzemieślnik zajmujący wyrobem skórzanych siodeł dla koni.
Strycharz, ceglarz, cegielnik - rzemieślnik wyrabiający ręcznie cegły.

                                                                                                                                      Autor: Krzysztof Świętalski

 


 

PLANOWANIE KARIERY

studia

 

EDUKACJA W EUROPIE

 

WYBRANE STRONY POLSKIEPRACA

 

 

 

 

Wojewódzki Urząd Pracy

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum Gminy Stargard
    ul Ceglana 11, 73-110 Stargard
  • tel./fax (91)573 67 66


Galeria zdjęć