Kuchnia różnych narodów

Dnia 4.03.2016 r. w naszym gimnazjum rozpoczęliśmy kolejny cykl zajęć o tematyce kulinarnej. Uczennice klasy I zapoznały klasę z  kuchnią japońską. Informacje opracowane w formie graficznej  i słownej, pozwoliły zapoznać się uczniom klasy I  z jakże egzotyczną dla większości z nich kuchnią. Uczniowie mieli możliwość skosztowania potrawy kuchni japońskiej - sushi.

W klasi I mieliśmy ... możliwość bliższego poznania kuchni polskiej.   Przygotowana prezentacja  przybliżyła  pochodzenie kuchni, podział na regiony  i charakterystyczne dla nich potrawy. Kuchnia polska łączy w sobie nawyki kulinarne z wielu miejsc. Zawiera w sobie niezaprzeczalnie wpływy kuchni wielu narodów co wynika z historii naszego kraju. Grupa  przygotowała przepyszną szarlotkę z nutą cynamonu.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Dnia 7.05.2014 r. w naszym gimnazjum rozpoczęliśmy cykl zajęć o tematyce kulinarnej. Uczennice klasy I c: Anna Krzewińska, Klaudia Więcek, Andżelika Zbroszczyk odpowiednio ustylizowane, zaprezentowały na forum klasy  bardzo ciekawe państwo  - Chiny.  Na samym początku zostaliśmy przywitani przez dziewczęta  w języku  chińskim. Następnie dowiedzieliśmy się o podziale kuchni na kantony, charakterystycznych potrawach i przyprawach.  Miłym akcentem był przygotowany przez dziewczęta poczęstunek, charakterystyczny dla tej kuchni – sajgonki. Wszystkim bardzo smakowała przygotowana  z kuchni chińskiej potrawa.

Dnia 14.05.2014 r. mieliśmy możliwość poznania kuchni śródziemnomorskiej. Zespół w składzie: Kamil Ziller, Bartosz Łodyga oraz Konrad Szymański w ciekawy sposób omówili pochodzenie, przyprawy i potrawy niezwykle polecanej i zdrowej kuchni śródziemnomorskiej. Milym akcentem była degustacja słodkich ciasteczek z kuchni greckiej.

Dziewczęta: Alicja Łyk, Magdalena Wasik i Justyna Kokolus wprowadziły nas w klimat kuchni japońskiej. Odpowiednia stylizacja dziewcząt, informacje opracowane w formie graficznej  i słownej, pozwoliły zapoznać się uczniom klasy I c z jakże egzotyczną dla większości z nich kuchnią. Dziewczęta przygotowały potrawę kuchni japońskiej - sałatkę z makaronem i warzywami.

Wszystkim bardzo smakowało, co widać na zdjęciach poniżej...

Dnia 21.05.2014 r. mogliśmy poznać kuchnię indyjską - prezentację przygotowała Sara Kamisińska. Oprócz informacji przygotowanych w formie graficznej, uczennica przedstawiła charakterystyczne potrawy i przyprawy dla kuchni Indii. Mogliśmy również spróbować potrawy - ryż curry z warzywami.

21.05.2014 r. mogliśmy również poznać kuchnię arabska i turecką - prezentację przygotowali:  Czapliński Daniel, Dominik Banaszczyk, Jakub Woźniak. Chłopcy przygotowali informacje dotyczące pochodzenia kuchni,  przedstawili zarówno charakterystyczne potrawy, jak i przyprawy dla obu kuchni. Mogliśmy również spróbować potrawy z kuchni tureckiej - kebaba.

Dnia 28.05.2014 r. mieliśmy możliwość poznania kuchni żydowskiej. Zespół w składzie: Mateusz Hedrych, Zuzanna Żelech oraz Michał Piatek  przygotowali prezentację,  omówili pochodzenie, przyprawy i potrawy charakterystyczne dla kuchni żydowskiej. Kuchnia żydowska łączy w sobie nawyki kulinarne z wielu miejsc, w których przez całe stulecia mieszkali Żydzi. Kuchnia żydowska zawiera w sobie wpływy kuchni Środkowego Wschodu, śródziemnomorskiej, hiszpańskiej, niemieckiej oraz wschodnio-europejskiej. Mateusz przygotował niezwykle smakowitą chałkę - smakiem i fakturą podobną do bułek maślanych,  zaplecioną w warkocz. Smak rewelacyjny.