POCZĄTEK
Gimnazjum spełnionych marzeń!
* Urząd Gminy Stargard Szczeciński
* Tygodnik 7 Dni Ziemi Stargardzkiej
* Rada Rodziców
* Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie
* Młodzieżowe Centrum Kariery
* PTTK Oddział w Stargardzie
* „Ina Press” – drukarnia
* Studio „Riviera” Zakład Fryzjerski i Kosmetyczny
* MPGK Stargard - Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki
* Komunalnej
* ARTPOL – produkcja zniczy
* Zakład Stolarski DJ Kuchnie
* STANPOL – produkcja okien
Wsparcie:
- Wójt Gminy Kazimierz Szarżanowicz
- Dyrektor szkoły Teresa Marud
- Nauczyciele
Uczestnicy – 100 % uczniów
POCZĄTKI
Spotkanie z Panią Jolantą Bedner
NASZE DZIAŁANIA
Gimnazjum Gminy Stargard Szczeciński
Inauguracja programu Szkoła Równych Szans w naszym gimnazjum odbyła się 26 czerwca 2007 r. o godzinie 10.00
Spotkanie z Panią Jolantą Bedner
W ramach projektu Szkoła Równych Szans odbyły się, miedzy innymi, zajęcia warsztatowe dla uczniów klas trzecich zapoznające ich z lokalnym rynkiem pracy. Nasi uczniowie gościli w zakładzie stolarskim DJ Kuchnie, gdzie mieli okazję poznać kulisy pracy współczesnego stolarza.
Mieli także sposobność uczestniczyć w zajęciach warsztatowych przygotowanych przez drukarnię Ina Press
i z bliska przyjrzeć się procesowi pracy w tym zakładzie.
Uczniowie przekonali się o tym, że żeby zaistnieć na współczesnym rynku pracy niezbędne jest posiadanie wszechstronnych umiejętności i różnorodnej wiedzy,np. z zakresu technologii, geometrii, matematyki, kontaktów interpersonalnych, posługiwania się najnowszymi programami komputerowymi, znajomości języka obcego.
Uzmysłowili sobie, że zdobytą wiedzę trzeba nieustannie poszerzać
i uaktualniać, doskonalić nabyte umiejętności i zdobywać nowe.
22.09.2007 roku - grupa 331 uczniów naszej szkoły uczestniczyła
w wyjściu do kina. Obejrzeliśmy film Andrzeja Wajdy pt. „Katyń”. Opowieść o polskich oficerach pomordowanych podczas II wojny światowej przez NKWD w Katyniu i o tragedii kobiet nieświadomych zbrodni i czekających na powrót swoich mężów, ojców, synów i braci wywarła na młodzieży olbrzymie wrażenie.
26.09.2007 roku – uroczyście otwarto w naszej szkole wystawę „Stan wojenny – spojrzenie po latach” przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie
II część relacji z działań Gimnazjum Gminy Stargard Szczeciński
W październiku odbyły się warsztaty z udziałem pań z Koła Gospodyń Wiejskich. „Jesienne bukiety” zostały wykonane z różnych dostępnych materiałów. Uczniowie pod bacznym okiem instruktorek, wykonali swoje pierwsze prace. Prawda, że piękne bukiety…
Od 12.10.07. ekspozycja kolejnej wystawy przygotowanej przy współpracy z IPN: „Grudzień 1970” - wystawę można było oglądać do 30 października.
Uczniowie wzięli udział w prelekcji dotyczącej historii powstania wystawy, wygłoszonej przez jednego z autorów wystawy - przedstawiciela IPN.
Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach edukacyjnych:
10.10.07. – uczniowie klasy 1c i 1d skorzystali z najlepszych środków dydaktycznych, jakimi są ślady przeszłości usytuowane w naturalnym środowisku i wyruszyli na jednodniową wyprawę pod nazwą: "Na szlaku bojowym Armii Wojska Polskiego" dotyczącą miejsc w Zakolu Odry, upamiętniających walki Wojska Polskiego podczas II wojny światowej (Krzywy Las, Góra Czcibora, Siekierki, Gozdowice, Cedynia), był to wyjazd połączony z warsztatami dydaktycznymi
15.10.2007. – klasa 2b i 2e konkretyzowała wiedzę o przeszłości na wycieczce edukacyjnej połączonej z zajęciami warsztatowymi związanymi z historią i legendami Bani, Chojny, Myśliborza i Pyrzyc.
WARSZTATY
W ramach cyklu zajęć zapoznających uczniów klas III z lokalnym rynkiem pracy odbyły się następujące zajęcia:
09.10.2007. – 10 uczniów klas III wzięło udział w warsztatach zorganizowanych przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe „Papirus”.
15.10.2007. – warsztaty dla kolejnych 10 osób zajęcia przygotowało MPGK.
24.10.2007. – uczniowie nasi poznawali pracę i związaną z nią odpowiedzialność na zajęciach przygotowanych przez Pocztę Polską.
25.10.2007. – na zajęcia warsztatowe uczniowie zaproszeni zostali do przedsiębiorstwa STANPOL” zajmującego się dystrybucją, między innymi, drzwi i okien.
W ramach cyklu zajęć „Kultura bez tajemnic” rozpoczęliśmy realizację kolejnego zadania:
- udział w spektaklach teatralnych
17 i 18 października młodzież obejrzała w Teatrze Współczesnym w Szczecinie spektakl pod tytułem „Tristan i Izolda”
31 października młodzież obejrzała spektakl „Oskar i pani Róża”.
REALIZACJA ZADAŃ PROJEKTU SZKOŁA RÓWNYCH SZANS
(od 1.11.07. do 30.11.07.):
Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach edukacyjnych:
15.11.07. – uczniowie klasy 2f i 1f – trasa: Międzyrzecz – Gościkowo. Wycieczka połączona była z zajęciami warsztatowymi dotyczącymi historii podziemnych fortyfikacji międzyrzeckich oraz pocysterskiego kościoła w Gościkowie.
16.11.07. – klasa 1b i 2d zdobywała wiedzę na temat skarbów i tajemnic wokół Świdwia. W ramach wyjazdu odbyły się m.in. zajęcia edukacyjne w Szczecińskiej Stacji Ornitologicznej, zajęcia z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu poszukiwaczy i odkrywców, zajęcia z topografii i terenoznawstwa, zajęcia związane z historią miejsc niezwykłych "naszej małej ojczyzny" - Buk, Stolec, Lubieszyn, Świdwie. Uczniowie uczestniczyli w konkursie krajoznawczym.
21.11.07. – klasa 1a i 2a odbyła podróż związaną z poznawaniem legend i historii Barlinka. W ramach wyjazdu odbyły się zajęcia warsztatowe związane z poznaniem historii Barlinka i legend okolicznych jezior, wizytą w Muzeum Regionalnym oraz lekcją w Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach, dotyczącą "rzeźby polodowcowej Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego".
29.11.07. – klasa 1e i 2c – Świnoujście – Wolin. W ramach wyjazdu odbyły się zajęcia warsztatowe związane ze zwiedzaniem Świnoujścia i wizytą w jedynym w Europie Muzeum Rybołówstwa, zwiedzaniem Wolina oraz udziałem w "Podróży w czasie z Komendantem twierdzy pruskiej Fortu Gerharda".
W ramach zajęć zapoznających uczniów klas III z lokalnym rynkiem pracy odbyły się kolejne zajęcia – zamykające już ten cykl:
13.11.07. – w studio fryzjerskim „Riviera” nasi uczniowie poznawali techniki i sekrety pracy specjalistów od stylizacji fryzur.
15.11.07. – w gabinecie kosmetycznym „BEA COSMETICS” kolejni uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na czym polega praca kosmetyczki oraz przyjrzeć się różnym zabiegom kosmetycznym i wysłuchać fachowych porad w zakresie pielęgnacji ciała i urody.
28.11.07. – grupa uczniów uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez przedsiębiorstwo „Artpol” produkujące znicze oraz świece.
21.11.07. kolejna grupa naszej młodzieży obejrzała w Teatrze Współczesnym w Szczecinie spektakl pod tytułem „Oskar i pani Róża”.
27.11.07. 47 uczniów obejrzało w Multikinie film pt. „Ratatuj!”
„Spotkań z ciekawymi ludźmi”
14 listopada 2007 gościem uczniów naszej szkoły był pan Andrzej Kosko członek Klubu BARAKUDA, który w niezwykle ciekawy i barwny sposób opowiedział o swojej pasji nurkowania. Olbrzymie zainteresowanie zgromadzonych na spotkaniu wzbudził sprzęt do nurkowania, który uczniowie mieli możliwość „przymierzyć”.
29 listopada 2007 – odbyło się już drugie spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich. Miało ono formę warsztatów, podczas których młodzi ludzie zdobywali umiejętność wykonywania stroików i ozdób bożonarodzeniowych.