Decyzje - wybór szkoły

Gimnazjalisto,
Jesteś właśnie w bardzo wyjątkowym okresie swojego życia. Czy wiesz, że już teraz warto zastanowić się nad swoją przyszłością edukacyjno-zawodową? Wybór szkoły ponadgimnazjalnej jest bardzo ważny. Choć może wydawać Ci się to mało prawdopodobne - wpłynie także na Twoją dalszą karierę.

Czynniki trafnego wyboru zawodu

Poznaj siebie

• zainteresowania
  • uzdolnienia
  • temperament
  • umiejętności
  • osobowość
  • stan zdrowia
  • wiedza szkolna

Poznaj ścieżki edukacji

• system szkolny
  • możliwości zdobycia kwalifikacji zawodowych
  • możliwości przekwalifikowania
  • możliwości podnoszenia kwalifikacji

Poznaj zawody

• informacja o zawodach
  • środowisko pracy
  • zadania i czynności
  • narzędzia pracy
  • stanowisko pracy
  • możliwości zatrudnienia
  • zarobki

Jak podjąć decyzję zawodową?

Krok 1: zastanów się nad decyzją, którą masz podjąć.

Zdajesz sobie sprawę, że decyzja musi być podjęta. Możliwe, że będziesz musiał zdecydować, który z kierunków będzie najbardziej pasował do Twoich predyspozycji psychofizycznych, jak będzie wyglądała dalsza droga Twojego kształcenia lub przygotowania zawodowego.

Krok 2: zbierz informacje.

Zdecyduj się, jakich informacji potrzebujesz, jakie są ich najlepsze źródła i jak z nich korzystać. Część informacji możesz zdobyć poprzez analizę własnej osobowości, resztę musisz poszukać wokół siebie korzystając z książek i doświadczeń innych ludzi.

Krok 3: rozpatrz możliwości.

Zbierając informacje prawdopodobnie odkryjesz, że istnieje wiele innych możliwości i sposobów działania na tym etapie. Zrób listę wszystkich możliwości, które mogą być zrealizowane.

Krok 4: podejmij decyzję.

Jeżeli rozważyłeś wszystkie zebrane informacje, przeanalizowałeś wszystkie za i przeciw, wybierz opcję, która jest najlepsza dla Twoich potrzeb.

Krok 5: zacznij działać.

Teraz podejmij działania mające na celu wprowadzenie w życie decyzji, którą podjąłeś w poprzednim punkcie.

Krok 6: oceń następstwa decyzji.

W ostatnim etapie masz do czynienia z wynikami swojej decyzji
i oceniasz, czy rozwiązała ona problem zawarty w etapie pierwszym. Jeśli tak, możesz przy niej pozostać, jeśli nie – musisz przeanalizować kolejne etapy.

Stan zdrowia

STAN ZDROWIA

• w kontekście wyboru przyszłej profesji ma bardzo ważne znaczenie, gdyż każdy zawód wymaga innych predyspozycji, również zdrowotnych
  • najwięcej wymagań pod względem stanu zdrowia stawiają zasadnicze szkoły zawodowe – oferujące zawody m.in.: - wymagające bardzo dobrej kondycji fizycznej i wytrzymałości, gdyż mogą wiązać się wysiłkiem fizycznym, pracą w pozycji stojącej, pracą w trudnych warunkach – wymagające dobrego wzroku, słuchu, zmysłu równowagi – wymagające dobrej sprawności układu oddechowego, krążenia, nerwowego