Nawigacja

2 a projekt edukacyjny 2017/2018 „Czym współcześnie jest patriotyzm?” SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE BEZPIECZNA SZKOŁA - DEMOKRATYCZNY KRAJ PROJEKT EDUKACYJNY 2013/2014 ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO 2013 PROJEKT EDUKACYJNY 2012/2013 BEZPIECZNA SZKOŁA 2012/2013 PROJEKT EDUKACYJNY 2012 PROMOCJA LOKALNYCH GRUP RYBACKICH POPRZEZ POPRAWĘ BEZPIECZEŃSTWA NA OBSZARACH WODNYCH – PROFILAKTYKA I EDUKACJA Moje gimnazjum - moja przyszłość Gimnazjum spełnionych marzeń Kuchnia różnych narodów Projekty edukacyjne 2014/2015 2 B PROJEKT EDUKACYJNY 2 C PROJEKT EDUKACYJNY

Projekty/Programy

PROJEKT EDUKACYJNY 2012

 

     

 

PROJEKTY EDUKACYJNE 2011/2012

W pierwszym dniu wiosny młodzież Gimnazjum Gminy Stargard uczestniczyła w publicznej prezentacji jaką przygotowały klasy II w związku z realizowanym projektem edukacyjnym.  Każda z klas drugich zaprezentowała swój projekt edukacyjny:

Lp.

Klasa

Temat

Nauczyciel prowadzący

Nauczyciel wspierający

1.

IIa

Mistrostwa Europy w piłce nożnej 2012.

K. Sucharzewski

B.Rynkiewicz, Nauczyciele wf

I. Kwiecińska

2.

IIb

Bezpieczni w cyberprzestrzeni.

M.Berent

I.Jaszczyk

3.

IIc

Przeszłość i przyszłość mojej szkoły.

J.Jankiewicz

W.Jankowska

M. Bojarska

4.

IId

Teatr starożytny.

W.Wiśniewska

M. Andrałoć

S. Nowicki

5.

IIe

Niemcy są bardzo punktualni – jakie są stereotypy Niemców, Anglików, Polaków?

M.Winterfeld, K.Bitner

K.Pawlik

6. I-III Międzyklasowy  projekt gimnazjalny. Maria Skłodowska – Curie. mgr Sylwia Ogorzałek G. Jurkiewicz

 

SPRAWOZDANIA Z PROJEKTÓW

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

KLASA II A

===============================================

KLASA II B

Klasa II b brała udział w projekcie edukacyjnym „ Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”.

 

Poszczególne grupy zajęły się różnymi aspektami tego zagadnienia.

 

Grupa pierwsza przygotowała prezentację multimedialną na temat „Zagrożeń  w sieci”. Pracę na pokazie projektów zaprezentowała  Oktawia Olszowa oraz Agata Rzążewska.

              

Prezentacja zawierała informację na temat zagrożeń czyhających w Internecie, przestępstw popełnianych w sieci, sposoby walki z nieuczciwymi internautami.

PREZENTACJA

Grupa druga pracowała nad inscenizacją zagrożeń w sieci. Uczniowie przedstawili krótką scenkę, która mogłaby przytrafić się każdemu młodemu człowiekowi w rzeczywistości. Główna bohaterką była młoda dziewczyna, która zbyt ufnie podchodziła do wirtualnego świata, umawiając się na spotkania z nieznajomymi. Uczniowie klasy II b przygotowali wspaniałą inscenizację parku i pokoju nastolatki. Profesjonalna gra aktorów i ich autentyczność pozwoliła całej społeczności szkolnej wczuć się w nastrój zagrożenia i pozytywnego zakończenia z mottem „Pamiętajcie drodzy rodzice, abyście dbali o bezpieczeństwo swoich pociech w sieci”.

 

        

           

 

Dziewczęta z grupy trzeciej uczestniczyły w wywiadzie z panią Almą Selwesiuk – pracownikiem Policji do spraw profilaktyki. 

 

Zadały kilka ważnych pytań. Oto pytania i odpowiedzi, które uzyskały:

Wywiad z panią Almą Selwesiuk. Skrót :

  1. Jakie zagrożenia mogą nas spotkać w Internecie?

Jest ich bardzo wiele. Internet to dobra zabawa, miłe spędzanie czasu, ale tutaj, jak, we wszystkim są plusy i minusy. Zagrożenia wynikają z naszej niewiedzy, braku życiowego doświadczenia.

Podział zagrożeń:

I Fizyczne: mamy problemy ze wzrokiem, właściwą postawą,

II. Psychiczne: Na pierwszym miejscu jest uzależnienie,  gdy przesiadujemy w nadmiarze przed komputerem i nie widzimy sensu życia poza nim. Nasze życie jest oderwane od rzeczywistości, inaczej funkcjonujemy w sieci a inaczej w realu. Izolujemy się od społeczeństwa, przyjaciół, znajomych, nie mamy czasu na przyjaźnie.

III. Społeczne, głównie nieetyczne zachowania, przez to, że jesteśmy anonimowi, ukrywamy się pod jakimś pseudonimem, nickiem, wydaje się nam, że więcej nam wolno. Należy jednak pamiętać, że każdy komputer ma swój numer specjalistyczny, może zostać namierzony i odnaleziony. Tak samo, jeżeli chodzi o zdjęcia, dane liczbowe, pomagają w ustaleniu daty i miejsca powstania fotografii.

IV. Intelektualne: szok informacyjny dla naszego mózgu, natłok komunikatów, nieumiejętność weryfikacji.

Drugi podział:

  1. Cyberprzestępstwa są to przestępstwa wykonane w Internecie np. oszustwa, wyłudzenia, pozostawienie naszych danych w Internecie, włamania na konta bankowe.

Cyberprzestępstwa są regulowane przez kodeks karny. Jako osoby niepełnoletnie odpowiadamy odpowiedzialności prawnej z ustawy o osobach nieletnich.

b) Cyberprzemoc - cyberprzemocy można też się dopuścić używając wszelkich technologii informatycznych  typu Internet, komputer, telefon są to wysyłane obraźliwe wysyłane esemesy, wiadomości e-mailowe, nagrywanie kogoś na telefon gdy ta osoba o tym nie wie i umieszczanie potem tego w Internecie, wysyłanie tego drugiej osobie, prześladowanie, nękania, znęcania się, wyśmiewania się pojedynczych osób oraz grup.

  1. Jakie błędy popełnia młodzież korzystając z Internetu?

Najczęściej młodzież popełnia błędy z braku wiedzy, brak umiejętności przewidywania, brak doświadczenia życiowego, który czasami powoduje, że jesteśmy na tyle naiwni, że staramy się być mili, sympatyczni i przez to czasami mówimy za dużo i niewłaściwej osobie.

Często też młodzież wchodzi na niedozwolone strony, aby poznać świat w niedozwolony sposób.

Częstym błędem z  korzystania z Internetu jest pogorszenie relacji z rodzicami i rówieśnikami.

  1. Co nam grozi (jakie są konsekwencje) za skopiowanie pracy czyjegoś autorstwa i podpisanie jako swoje?

Jeżeli młodzież kopiuje cudze prace i podpisuje swoim nazwiskiem odpowiada taką odpowiedzialnością jak osoby niepełnoletnie, czyli wszystko to co wiąże się z ustawą odpowiedzialności w sprawach nieletnich. Dla was konsekwencją za podrobienie czyjejś pracy będzie to przejaw demoralizacji, konsekwencje zależne są od decyzji sądu. Gdy jest się osobą pełnoletnią, wówczas obowiązuje ustawa o prawach autorskich i kodeks cywilny.

  1. Czy istnieją grupy wsparcia, organizacje, instytucje, które zajmują się bezpieczeństwem w sieci? Jakie i w jakim obszarze działają?

Tak jest kilka instytucji, które zajmują się tym. Na pewno są to policja, szkoła, nauczyciele, bo też są to instytucją, która może pomóc. Głównie są dwie takie instytucje: helpline.org.pl jest to organizacja która się zajmuje pomocą wszystkim osobom także i młodzieży, dzieci i rodzicom kiedy są jakieś kłopoty związane z Internetem Są tam specjaliści, którzy pomagają odnaleźć źródło od którego zostało wysłane np. groźby. Ta organizacja jest wspólnym projektem z fundacją ,,Dzieci Niczyje’’ i fundacji ,,Orange’’ Do tych fundacji można napisać e-maila, zadzwonić.

Zakres pomocy tej organizacji: Gdy ktoś was ośmiesza, szantażuje, wysyła wulgarne wiadomości, gdy ktoś na czacie lub komunikatorze zadaje wam krepujące pytania, prosi o zdjęcia, namawia na spotkanie, gdy ktoś włamie wam się na konto w grze lub portalu społecznościowym, gdy ktoś wysyła lub prezentuje wam treść zawierającą pornografię lub przemoc. Drugą instytucją, która współpracuje z helpline.org.pl jest dyżurnet.pl i to jest zespół działający przy naukowej i akademickiej sieci komputerowej.

  1. Czy konieczne jest właściwe oprogramowanie aby zabezpieczyć się w Internecie? Jakie mogą być konsekwencje braku takiego oprogramowania?

Oczywiście jest potrzebny nam program antywirusowy, są też takie oprogramowania zwane ,,kontrolą rodzicielską’’, które zabezpieczają komputer, a w zasadzie jego użytkownika przed wchodzeniem na niedozwolone  strony w waszym wieku.

Pomoc specjalistów, a także orginalne oprogramowania, są gwarancją bezpieczeństwa.

Konsekwencje nieposiadania oprogramowania są następujące: zawirusowanie komputera, utrata całego systemu, kradzież danych.

  1. Czy uważa Pan/Pani, że Internet jest niezbędny w naszym życiu?

W chwili obecnej Internet jest niezbędny w naszym życiu, jesteśmy społeczeństwem tak skomputeryzowanym, że nie da się oddzielić współczesnego życia od multimediów. Informacje zawarte w Internecie, w łatwy i szybki sposób ułatwiają nam zdobycie jakichkolwiek informacji.

7. Gdzie możemy zgłosić się po pomoc, gdy ktoś nas nęka lub ośmiesza w sieci? Jaka jest droga służbowa takiej pomocy?

Po pomoc możemy zwrócić się na pewno do osób najbliższych, rodzice lub innych zaufanych osób dorosłych. Zapewne w szkole też możecie liczyć na pomoc nauczycieli, pedagogów. Powinna być to również Policja, która jest instytucją służącą w takim celu.

Poza tym administratorzy danych stron internetowych, którzy zajmują się usuwaniem wszelkiego rodzaju treści, mogą wpłynąć na osobę lub też sami usunąć niewłaściwe informacje. Należy pamiętać, że informacje, które zamieszczamy w Internecie, w błyskawiczny sposób może zdobyć każdy,

Gdy coś złego lub przykrego dzieje się należy jak najszybciej zareagować, nie czekać, aż sytuacja sama się rozwiąże.

Jeżeli chodzi o kwestie policji należy mieć dowód, aby móc cokolwiek robić, gdy ktoś was nęka, zastrasza jest to przestępstwo, które należy zgłosić. Na komisariat przychodzimy z osoba pełnoletnią najlepiej jest to wasz opiekun prawny. Sami jako osoby niepełnoletnie, nie możemy złożyć zawiadomienia na policji.

8. Czy podawanie danych na portalach jest bezpieczne, jakie informacje o nas nigdy nie powinny pojawiać się w sieci?

Nie jest bezpieczne podawanie danych na portalach.

Na portalach znajdują się informacje, których być nie powinno, pamiętajmy, że nasi znajomi wiedzą jak mamy na imię, nazwisko, jaki jest numer naszego telefonu, gdzie mieszkamy, gdzie chodzimy do szkoły, nie musimy takich informacji podawać każdemu.

Jeżeli ujawniamy takie informacje nieznajomym podajemy się ,, na tacy ‘’, ktoś może sprawdzić, gdzie się uczymy, jaki jest tryb naszego dnia i wcale nie musi mieć dobrych zamiarów.. Przez Internet zawieramy dużo nowych znajomości, więc staramy posługiwać się pseudonimem i jeżeli będziemy chcieli spotkać się z tą osobą po raz pierwszy to nie należy iść samemu, zawsze niech będzie z nami druga osoba, bo nie wiemy kto siedział po drugiej stronie komputera. 

  1. Pod jakim względem zmieni się korzystanie z Internetu po wprowadzeniu AKTA? Co oznacza termin AKTA?

Termin akta jest to nic innego jak umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotów towarami podrabianymi. Akta to międzynarodowa umowa, której celem jest ochrona praw do własności intelektualnych, dlatego na jej przestrzeganiu zależy artystom, koncernom, którzy czerpią najwyższe zyski ze sprzedaży muzyki, filmów, gier komputerowych, markowych ubrań, modyfikowanych ziaren czy popularnych używek. Zwykły człowiek raczej nie skorzysta na sprowadzeniu acta, ale też nie straci o ile nie korzysta z podróbek..

Nie mniej jednak, acta nie jest prawem, tylko zobowiązaniem do przestrzegania prawa. Acta zakłada, że dostawca internetowy jest zobowiązany do udostepnienia policji danych osoby podejrzanej np. o piractwo.

Na dzień dzisiejszy jeżeli ktoś nielegalnie korzysta i zostanie to wykryte, również jest to przekazywane policji, prokuraturze i te osoby ponoszą odpowiedzialność.

  1.  Czy jest coś takiego jak etyka w Internecie?

Tak jest coś takiego jak etyka w Internecie nazywana jest netykietą i są to po prostu zasady dobrego zachowania w sieci. Netykieta została stworzona przez samych internautów po to, aby wygodnie i bezpiecznie korzystało się beż żadnych problemów, przykrych sytuacji z Internetu. Jeżeli posiadamy kulturę osobistą to posiadamy etykietę, czyli jeżeli wiemy jak się zachować na co dzień, to nie będzie kłopotów w zachowaniu w Internecie.

 

Ostatnia grupa czwarta, zbierała informacje na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, najważniejsze ujęła w postaci ulotki.

Ulotka_-_Bezpieczenstwo_w_sieci_.pdf

Zadaniem ulotki było zwrócenie uwagi na najważniejsze informacje związane z tematem. To tak jak w życiu codziennym, niby każdy wie jak działa samochód i że jeździ na czterech kołach, ale bez prawa jazdy i doświadczenia jazda samochodem może zakończyć się tragedią.

Każdy musi pamiętać, im więcej wiemy o Internecie, zasadach jego funkcjonowania, tym bezpieczniejsi jesteśmy w sieci.

 

===============================================

KLASA II C

 „Przeszłość i przyszłość naszej szkoły - 

 

 

Projekt edukacyjny klasy II c".

 

NAUCZYCIEL OPIEKUN                – Justyna Jankiewicz

NAUCZYCIEL WSPOMAGAJĄCY  – Wiesława Jankowska

OSOBA WSPOMAGAJĄCA          –  Małgorzata Bojarska

 

Termin prezentacji  - 21.03.2012 roku

          

       

Sekretarka :
Witam Cię chłopczyku, w czym mogę dopomóc?
Dostrzegam w twych oczach lęku bez liku!
Ja jestem Gosia - królowa tego pokoiku ( wskazuje na napis sekretariat)

Kandydat :
No bo ja ten, tego...
Może ja bym mógł tu do szkoły chodzić? Sam nie wiem tego!!

Sekretarka :
Chcesz się zastanawiać? Też coś, to bzdura!
Zaraz nam przekonać Ciebie się uda,
że jest to szkoła właśnie dla Ciebie!!!

 

Tym dialogiem rozpoczął się projekt edukacyjny „Przeszłość i przyszłość naszej szkoły” realizowany od połowy grudnia 2011r. przez uczniów klasy II C i prowadzony  przez mgr Justynę Jankiewicz i mgr Wiesławę Jankowską. Projekt składał się z 6 modułów, które wykonywane były przez grupy uczniów. Oto zadania wykonane przez młodych i zdolnych uczniów naszej szkoły:

 

- nakręcenie filmiku promującego szkołę                 Film o szkole

 

- wykonanie makiety szkoły,

- wykonanie prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię szkoły,

- wykonanie transparentów z hasłami promującymi szkołę,

- prezentacja księgi pamiątkowej,

- prezentacja plakatów i zdjęć,

- odegranie krótkiego przedstawienia.

    

                       

 W Projekcie Edukacyjnym udział wzięli:

  1. Przemysław Janka
  2. Radosław Kitajewski
  3. Kacper Witkowski
  4. Jarosław Salamon
  5. Szymon Jankowski
  6. Paweł Stachura
  7. Mariusz Wudarski
  8. Kacper Kalisty
  9. Krzysztof Biernacik
  10. Sebastian Kokolus
  11. Bartek Drabik
  12. Tomasz Więcek
  13. Łukasz Bojarski
  14. Oskar Trytek
  15. Daria Gontarz
  16. Karolina Kochaniec
  17. Anita Pociecha
  18. Anna Redełkiewicz
  19. Małgorzata Ksiądz
  20. Patrycja Konieczna
  21. Szymon Ogrodnik
  22. Mariusz Bieliński
  23. Wiktoria Jabłońska
  24. Patryk Skrobas 

 

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do zadania i wykonali je wzorowo. Największym zainteresowanie cieszył się filmik, do którego scenariusz przygotowali sami uczniowie.

                                       

Praca z tą klasą była dla nauczycieli wielką przyjemnością.

==========================================================================================================

KLASA II D

"TEATR STAROŻYTNY"  projekt  REALIZOWANY  PRZEZ KLASĘ  2D."

  

 

NAUCZYCIEL OPIEKUN – Małgorzata Andrałojć

NAUCZYCIELE WSPOMAGAJĄCY – Wiesława Wiśniewska, Sławomir Nowicki.

 

Termin prezentacji  - 21.03.2012 roku

Jeśli myślisz, że nauka musi być nudna – jesteś w błędzie !

Jeśli chcesz uczyć się przez działania i zabawę – ucz się z nami !

 

Uczniowie spotykali się na zajęciach przy realizacji inspirujących  zadań :

  1. Wykonanie plakatu przedstawiającego aktora starożytnego.
  2. Przygotowanie elementów scenografii do wystąpienia teatralnego: maski, chitony, koturny, strój dla Dionizosa, grzechotki.
  3. Zadania przy przygotowaniu makiety teatru starożytnego.
  4. Próby ruchu scenicznego, dykcji i mimiki – przygotowanie scenariusza występu.
  5. Próby fragmentu " Antygony " Sofoklesa – dobór muzyki.
  6. Analiza kart pracy dotyczących prezentowanych zagadnień – życie aktorów, Dionizje początkiem teatru, filozofia starożytnych Greków, budowa tearu greckiego, wpływ  filozofii starożytnej na dzisiejsze czasy.
  7. Odszukanie śladów dawnej mądrości w dzisiejszych tekstach kultury – wycieczka do Muzeum w Szczecinie – wystawa: Sztuka grecka  oraz  dobór współczesnych tekstów kultury pop ze śladami myśli greckiej. ( piosenka S. Grzeszczak )
  8. Przedstawienie efektów pracy  21 marca 2012 roku.
  9. Analiza wykonanych zadań, ich efekty, samoocena, dyskusja o mocnych i słabych stronach projektu.

                         

A zatem sami wykonaliśmy:

  • scenariusz wystąpienia
  • makietę teatru greckiego
  • plakat  przedstawiający aktora greckiego
  • prezentację multimedialną tematyczną i  z realizacji zadań

                                       

                                  

A oto nasze działania:

  • galeria zdjęć
  • uszyte chitony, wykonane z kartonu maski i grzechotki,  strój Dionizosa, koturny ze styropianu
  • wykonane karty pracy i materiały edukacyjne

          

         

                                      

Czy się nudziliśmy ?

 Nie !

 

Projekt wzbogacił naszą  wiedzę o teatrze greckim i życiu Greków. Nauczył pracy
w grupie – podejmowania zadań i odpowiedzialności za ich realizację. Zachęcił nas  do działania, poszukiwania nowych niekonwencjonalnych rozwiązań i sposobów zdobywania wiedzy.

 

A także ...

Nauczył szacunku dla innych, umiejętności słuchania i konstruktywnego podejmowania decyzji.

Odkrył  nasze ukryte talenty ...

Nauczył solidarności a przy ocenie krytycznego przyjrzenia się  swoim słabościom
i błędom.

 

 Jeśli chcesz odkrywać nowe drogi,

szukać  w sobie pomysłów na życie  - dołącz do nas !

Czekamy na Ciebie !

==========================================================================================================

KLASA II ECZYCIEL OPIEKUN – Małgorzata Andrał

NAUCZYCIEL OPIEKUN – M. Winterfeld, K. Bitner

NAUCZYCIELE WSPOMAGAJĄCY – K. Pawlik

NAUCZYCIELE WSPOMAGAJĄCY – Wiesława Wiśniewska, Sławomir Nowick NAUCZYCIEL OPIEKUN – Justyna JankiewiczNAUCZYCIEL WSPOMAGAJĄCY – Wiesława JankowskaOSOBA WSPOMAGAJĄCA – Małgorz,, Niemcy są bardzo punktualni- jakie są stereotypy Niemców, Anglików i Polaków?”

 

NAUCZYCIEL OPIEKUN – M. Winterfeld, K. Bitner

NAUCZYCIELE WSPOMAGAJĄCY – K. Pawlik

Dlaczego większość z nas zapraszając na obiad Niemca, zaproponowałaby mu piwo? Z kolei Francuzowi lub Włochowi zaproponowalibyśmy wino. Dlaczego? Bo to przykłady stereotypów narodowych. Stereotypy to ważny element kultury - to one mówią nam, że Niemcy są zorganizowani, Włosi hałaśliwi i rodzinni, a Hiszpanie mają w żyłach gorącą krew. Oczywiście stereotypy, są zazwyczaj mylne, jednak ich główną rolą jest ułatwianie ludziom zrozumienia otaczającego ich świata.

     

Uczniowie klasy II e wybrali i przedstawili najbardziej charakterystyczne stereotypy dotyczące Polaków, Niemców i Anglików. Podczas realizacji projektu uczniowie wykazali się kreatywnością przy projektowaniu i wykonaniu albumu, plakatów i prezentacji. Wymagało to od nich wyszukiwania, a tym samym korzystania z różnych źródeł informacji. 

Klasa w pełni pozytywnie wykazała się podczas realizacji projektu, uczniowie poważnie i z rozwagą podeszli do swojego zadania, ubrani byli na apelowo, a wybrani uczniowie przebrali się i zaopatrzyli w rekwizyty. Stanowisko prezentacji zostało przygotowane z wykorzystaniem prac przygotowanych przez uczniów. Uczniowie wyjaśnili na czym polega stereotyp.

 

Grupa II w zabawny sposób przedstawiła stereotypowego  Polaka:

  • Pijani Polacy to stereotyp, który króluje poza granicami naszego kraju.
  • Znajomość języków obcych nie jest mocną stroną naszych rodaków - w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej wypadamy bardzo słabo.
  • Co tu dużo mówić – lubimy narzekać! Niegdyś narzekanie Polaków było w pełni uzasadnione – brak podstawowych artykułów na sklepowych półkach nie nastrajał optymistycznie do życia. Jednak ta cecha za bardzo weszła nam w krew. Obecnie mamy przecież dostęp do wszelkich dóbr, a jak narzekaliśmy tak narzekamy. A to za długie kolejki u lekarza czy w sklepach lub pogoda nie ta, raz za zimno, raz za ciepło, za duszo i ciśnienie ciągle spada. Chyba żaden inny naród tak nie wierzy w ciśnienie atmosferyczne jak Polacy.

Acha, tak przy okazji kiedyś pokutowało powiedzenie pijany jak Polak, szczególnie na Zachodzie. A ciekawe, czy ktoś zna historyjkę powstania tego powiedzenia?

Według pewnych opowieści, przed jedną z napoleońskich bitew żołnierze sobie popili, ale kiedy zabrzmiał sygnał ataku, Polacy szybko wzięli się w garść i walczyli jak lwy, natomiast Francuzi mieli pewne trudności z wyczuciem kierunku natarcia i określeniem, czy przeciwnik jest jeden, czy jest ich może dwóch. Po bitwie rozgniewany cesarz miał podobno powiedzieć swoim wojakom: "Możecie być pijani, ale pijani jak Polacy". Dopiero później sens tego porównania uległ godnemu ubolewania wypaczeniu.
 

Polacy są bardzo gościnni:

Polak, Rusek i Niemiec znaleźli butelkę wódki. – No, ja skoczę po parówki – mówi Niemiec. – A ja skoczę po drugą butelkę – mówi Rosjanin.. a Polak: – To ja skoczę po szwagra...

Ale bywaja zawistni:

Francuz, Anglik i Polak złapali złotą rybkę, która w zamian za uwolnienie, obiecała spełnić po jednym ich Ŝyczeniu.

- Ja mam taką brzydką i starą Ŝonę - mówi Francuz. - Chcę mieć ładną i młodą.

- Na mnie szef w pracy się zawziął - mówi Anglik. - Daj mi nową pracę z wyŜszą pensją.

- A mój sąsiad ma stado krów - mówi Polak. - Spraw, aby mu te krowy pozdychały...

 

Kolejna grupa przybliżyła obraz Anglika:

  • To typowi dżentelmeni , są kulturalni i chodzą w melonikach . Anglicy lubią też  pijać  alkohol podobnie jak  Polacy. Ich narodowym sportem jest Piłka Nożna.
  • Wśród wielu narodów funkcjonuje dość utrwalony już stereotyp mieszkańca Szkocji. Ma on być chorobliwie skąpy, liczący każdy grosz i nie decydujący się na nic, cokolwiek w jego mniemaniu mogłoby się nie opłacać.

Szkot wsiada do taksówki i pyta:
- Ile zapłacę za przejazd na dworzec?

- Dwa funty.
- A za walizkę?
- Walizkę zawiozę za darmo.
- To proszę zawieźć ją na dworzec, a ja pójdę piechotą!

 

Szkot wsiada z dużym workiem do autobusu. Podchodzi do niego konduktor i mówi:
- Będzie pan musiał zapłacić również za bagaż.

Szkot rozwiązuje worek i mówi:
- Wychodź, synku. Tak, czy owak trzeba zapłacić!

 

Ostatnia prezentacja dotyczyła Niemców. Dowiedzieliśmy się, że:

  • lubią oni dużo i tłusto zjeść (uwielbiają kiszoną kapustę i kiełbasę), a do tego wypić tonę piwa. 35 tysięcy dorosłych Niemców wypija 120 litrów piwa rocznie, o 16 litrów więcej niż Brytyjczycy.
  • Funkcjonuje także stereotyp Niemca niezwykle oszczędnego, wręcz skąpego.
  • Niemcy są bardzo przywiązani do czasu. Punktualność postrzegana jest co do minuty, a spóźnienie świadczy o niesolidności.

Nie pielęgnujmy stereotypów, zwłaszcza tych negatywnych, które niemal zawsze prowadzą do uprzedzeń i dyskryminacji, a czasem nawet do konfliktów i wojen.

Spróbujmy odwrócić złe, kłamliwe stereotypy na temat Polski i Polaków.

Zdobywajmy w świecie szacunek i sympatię, propagujmy Polskę – tak przecież piękną i atrakcyjną dla turystów, a swoją rodzinę i znajomych zachęcajmy do odwiedzenia naszego ojczystego kraju.

Niebo to miejsce, w którym policjantami są Brytyjczycy,  kucharzami – Francuzi,  mechanikami – Niemcy, kochankami – Włosi,

a nad organizacją wszystkiego czuwają Szwajcarzy.

Piekło to miejsce, w ktόrym policjantami są Niemcy,  kucharzami – Brytyjczycy, mechanikami – Francuzi, kochankami Szwajcarzy, a organizacją wszystkiego zajmują się Włosi.

    

 


 

KLASY I - III

Międzyklasowy  projekt gimnazjalny  -  Maria Skłodowska – Curie.

 

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum Gminy Stargard
    ul Ceglana 11, 73-110 Stargard
  • tel./fax (91)573 67 66


Galeria zdjęć