Nawigacja

2 a projekt edukacyjny 2017/2018 „Czym współcześnie jest patriotyzm?” SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE BEZPIECZNA SZKOŁA - DEMOKRATYCZNY KRAJ PROJEKT EDUKACYJNY 2013/2014 ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO 2013 PROJEKT EDUKACYJNY 2012/2013 BEZPIECZNA SZKOŁA 2012/2013 PROJEKT EDUKACYJNY 2012 PROMOCJA LOKALNYCH GRUP RYBACKICH POPRZEZ POPRAWĘ BEZPIECZEŃSTWA NA OBSZARACH WODNYCH – PROFILAKTYKA I EDUKACJA Moje gimnazjum - moja przyszłość Gimnazjum spełnionych marzeń Kuchnia różnych narodów Projekty edukacyjne 2014/2015 2 B PROJEKT EDUKACYJNY 2 C PROJEKT EDUKACYJNY

Projekty/Programy

2 C PROJEKT EDUKACYJNY

Czy kultywujemy staropolskie tradycje wielkanocne?

Uczniowie klasy 2c poszukiwali odpowiedzi na to pytanie podczas realizacji zespołowego projektu edukacyjnego. Udzielili jej prezentując efekty działań na spotkaniu Idziemy tu z palmą wielkanocną dnia 28 marca 2018r.

Praca nad projektem trwała wiele godzin.

 Poznaliśmy tradycje Wielkanocne zapomniane i te kultywowane w różnych regionach Polski, słuchając wypowiedzi etnografów, kustoszy muzeów regionalnych, przeszukując staropolskie zapiski.

Przyszliśmy tu po dyngusie ,

leży placek na obrusie ,tata kraje, mama daje, proszę o malowane jaje.

 

 Samodzielnie uszyliśmy ludowe fartuszki ( W. Wudarska), uplotłyśmy wianki z wykonanych wcześniej kwiatów z bibuły, wytworzyliśmy również inne elementy dekoracji widoczne na scenie i biorące udział w przedstawieniu. Wielkanocny kogut wykonany przez G. Rychlewskiego i M. Zawadzkiego  przewspaniale prezentował się w odświętnie przystrojonym wózku zdobytym przez K. Kłanieckiego.

A niezwykły jest to kurek.
Skrzydła z dykty ogon z piórek.
Grzebieniasty. Kolorowy.
Wielkanocny. Dyngusowy!

Wniesiona przez P. Serockiego palma upleciona przez Jagodę ,Wiktorię, Kamila ,Kornelię była wspaniałym akcentem w korowodzie wielkanocnym.

To są palmy przewspaniałe!

Zrobione z wierzbowych gałązek, z suszonych kwiatów i wstążek. Dajemy wam palmy w darze, bo tak stary zwyczaj każe! Bo dawno temu wierzono, że palmy złe moce odgonią.
 

 Nie można zapomnieć o koszu  własnoręcznie wyskrobanych pisanek i upieczonych przez mamy i babcie babach wielkanocnych. Każdy zachwycał się wyśmienitymi i pięknie udekorowanymi babkami przyniesionymi przez E. Gawędę. Brawa dla jego mamy i wszystkich rodziców, którzy nas wspierali i przybyli na nasze przedstawienie..
 

Największym wyzwaniem jednak było dla nas zaprezentowanie się przed tak przesympatyczną widownią. Emocje stresu  były  widoczne w naszych oczach i na naszych twarzach. Wyglądaliśmy przepięknie.

Opiekunka projektu, pani W.Wiśniewska, zachęciła nas do wyeksponowania ludowości podczas przedstawienia, toteż nasi przystojni koledzy w białych koszulach, kolorowych krawatach, w kapeluszach na głowie wyśpiewali i wykrzesali  raźno hołubce.

Nie ukrywamy, że było nam bardzo miło słyszeć komplementy, iż wianki na głowie i fartuszki w łowickie wzorki podkreślają naszą urodę.

Spektakl w wykonaniu klasy 2 c miał poruszyć serce widza, skłonić do przemyśleń, zadumy nad zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, ale głównym jego zadaniem było przedstawienie tradycji wielkanocnych kultywowanych w naszym kraju. I to nam się udało.

….nie widzieć w ludziach ludzi
to gorsze niż samotność
kiedy przechodzą obok ciebie
a ty nie czujesz ich ciepła
nie próbujesz się uśmiechnąć
nie potrafisz to zbyt trudne
wiesz że oni są lecz…

bezduszne głazy – tak byś ich nazwał bez zastanowienia i bez słuszności racji

 

Wszyscy pięknie odegrali swoje role recytując, śpiewając i tańcząc. Chyba nie wiedzieliśmy, iż mamy tak wiele ukrytych talentów( cała klasa). Miłym zaskoczeniem dla naszej społeczności szkolnej był m.in. występ  J. Skalnego, który zaśpiewał piosenkę Alleluja.

Zespołowy projekt objął również swym zasięgiem  naszych wspaniałych nauczycieli , którym bardzo chcemy podziękować.

 Pani Beacie Moral, która wykrzesała z nas ludowe tańce, przyczyniła się z panią Iwoną Kwiecińską, panem Krzysztofem Sucharzewskim oraz pracownikami obsługi do pomocy w  dekoracji sceny, czuwała z naszym kolegą Grzegorzem nad sprawnością sprzętu muzycznego.

Pani Wiesławie Jankowskiej za cierpliwość przy wykonywaniu pisanek-skrobanek i elementów dekoracji.

Dziękujemy naszym rodzicom za pomoc w realizacji naszych pomysłów i przybycie na dzisiejszą uroczystość.

Najbardziej dziękujemy naszej wychowawczyni –pani Wiesławie Wiśniewskiej, która była dla nas wsparciem w najtrudniejszych chwilach.

Nastał czas zakończenia części artystycznej i pożegnania się z naszą przesympatyczną publicznością. Podziękowaliśmy wszystkim kwiatami i przepysznymi babkami wielkanocnymi.

Uff… zapamiętamy wspólne działania na długo. Warto było, gdyż….

Życie świętem jest codziennym, w którym udział musisz wziąć.

 

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum Gminy Stargard
    ul Ceglana 11, 73-110 Stargard
  • tel./fax (91)573 67 66


Galeria zdjęć